W Czechach strukturę zadłużenia ludności, u nas przeważają kredyty o zmiennej stopie procentowej, tymczasem u naszych sąsiadów są to kredyty o stałej stopie. To oznacza, że w Polsce transmisja polityki pieniężnej powinna być szybsza” – stwierdził strateg PKO BP. Realizacja scenariusza nakreślonego w analizie oznaczałaby drugą z rzędu podwyżkę referencyjnej stopy procentowej o 75 pb i jej wzrost do poziomu 4,25 proc., po raz pierwszy od 2012 roku. Rada Polityki Pieniężnej podejmie dziś decyzję o wysokości stóp procentowych.
Nowy prezes mBanku po raz pierwszy zabrał głos. Stawia sobie cztery cele
Stopy wtedy — aby pobudzić gospodarkę dotkniętą lockdownami oraz aby zmniejszyć koszty finansowania rozdmuchanego deficytu budżetowego — zostały obniżone do rekordowo niskich 0,1 proc. Ostatnie odczyty krajowych danych makro wpisywały się w scenariusz kreślony przez większość RPP, wskazując na postępujące schładzanie się koniunktury. Żaden utwór zamieszczony w serwisie Warren Buffett nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie bez pisemnej zgody właściciela praw. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa, tzn.
- Taka decyzja nie jest zaskoczeniem, spodziewali się jej niemal wszyscy ankietowani ekonomiści.
- W naszej ocenie RPP zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych i pozostaną one na obecnym poziomie przez długi czas – powiedział.
- Nadal stopa referencyjna wynosić będzie 6,75 proc.
- Bankowy Fundusz Gwarancyjny podpisał w czwartek ostateczną umowę sprzedaży 100 procent VeloBanku za 375 milionów złotych.
Inflacja w celu, a członkini RPP wciąż za podwyżką stóp. Zapis dyskusji
– Widać, że recesja zapowiada się płytka, polityka fiskalna jest wspierająca, polityka pieniężna zaś stosunkowo łagodna, bo realne stopy procentowe są rekordowo ujemne. To wszystko nie stłumi inflacji w sposób wystarczający – powiedział główny ekonomista Santander Bank Polska. 5 października Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. W skali rocznej, stopa redyskonta weksli 6,80 proc. W skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. “Przyspieszająca inflacja i zacieśniona polityka monetarna zagranicą, wymuszają kontynuację cyklu podwyżek w Polsce, ale jednocześnie wysoka niepewność odnośnie wzrostu gospodarczego w 2022 roku uzasadnia ostrożne podejście” – ocenili ekonomiści w piątkowej publikacji.
Decyzja w sprawie stóp procentowych coraz bliżej. Ekonomiści o “ważnym argumencie”
Pytany o to, jaki wpływ na wzrost cen mają rządowe tarcze antyinflacyjne, Pytalczyk powiedział, że instrumenty te zawierające m.in obniżkę podatków na paliwa i energię, stanowią “bardzo istotną” ochronę gospodarstw domowych. “Prowadzą Dowiedzieć się prawdy na ten dzień handlu przegląd robot one do szybkiej ulgi i szybiego statystycznego spadku inflacji, jednocześnie podtrzymując popyt” – wskazał. Zauważył też, że tarcze sprawiają, że inflacja wolniej będzie wygasała. Przyznał jednak, że z kolei za wyższą, a wiec 75-pkt.
W zgodnej opinii ekspertów praktycznie nie ma na to szans we wrześniu. Innym argumentem za niższymi od oczekiwanych przez inwestorów podwyżkami stóp procentowych jest niepewność związana ze wzrostem gospodarczym w Polsce. Ekonomiści Morgan Stanley zwracają uwagę na dodatkowy czynnik ryzyka w odniesieniu do prognoz dotyczących stóp procentowych, jakim jest trwający proces wymiany członków RPP. We wtorek po raz pierwszy w posiedzeniu Rady wezmą udział wybrani przez Senat Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. “Dla RPP to duże wyzwanie – trochę ‘spada’ argument, że presja inflacja hamuje, ona we wrześniu mocno się nasiliła. Rada zapewne pozostanie w kursie zacieśniania, w październiku podniesie stopy. Do tej pory zakładaliśmy wzrost stóp o 25 pb., ale przy takim wysokim odczycie inflacji nie można wykluczyć mocniejszego ruchu” – ocenił Maliszewski.
Z kolei członkini RPP Iwona Duda w ubiegłym tygodniu w wypowiedzi dla “Dziennika Gazety Prawnej” wskazywała, że “w obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny”. Ostatnia podwyżka stóp procentowych, o 0,25 pkt proc., miała miejsce we wrześniu br. Podwyżka stóp z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku. “Mając na uwadze podejście RPP z ostatnich miesięcy, zakładamy, że listopad nie przyniesie zmiany stóp procentowych i stopa referencyjna zostanie utrzymana na poziomie 6,75 proc. Taki wynik posiedzenia może wywołać presję na złotego, niemniej nie spodziewamy się dużej wyprzedaży waluty” – prognozują eksperci firmy Ebury, specjalizującej się w usługach płatniczych. W maju tego roku Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła już 8 raz z rzędu stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
To oznacza, że komisja może przejść do dalszych prac w tym zakresie – poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. W czwartek o godzinie 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Bank ocenił, że stopień restrykcyjności polityki należy obecnie lekko zmniejszyć, jako że wpływ zewnętrznych czynników osłabł i poczyniono postępy w łagodzeniu ryzyka utrzymywania się inflacji. To pierwsza obniżka stóp w Wielkiej Brytanii od ponad czterech lat, czyli od wybuchu pandemii COVID-19 na początku 2020 r.
Prawie każde spotkanie Rady Polityki Pieniężnej w pierwszej połowie 2022 roku kończyło się decyzją o podwyżce stóp procentowych, w tym również podstawowej stopy referencyjnej mającej największy wpływ na WIBOR®. Przypomnijmy, że od wysokości tego wskaźnika w dużej mierze zależy oprocentowanie kredytów bankowych. Od sierpnia 2022 roku sytuacja zmieniła się, a praktycznie z każdym kolejnym miesiącem RPP informowała, że stopy nie ulegną zmianie. Wiele osób z niecierpliwością będzie czekać na decyzję w sprawie stóp procentowych, dlatego istotne będzie dla nich, o której godzinie zaplanowano posiedzenie RPP.
Jak mówiła w rozmowie z money.pl wysoko postawiona osoba w NBP, “prezes Glapiński oraz część RPP mówi jasno, że ze stopami procentowymi zaszliśmy już bardzo daleko i zaczęliśmy ten cykl znacznie wcześniej niż amerykański, czy Europejski Bank Centralny”. – Jesteśmy więc bardzo blisko zakończenia cyklu zacieśniania. Wskaźniki amerykańskie zamknięte mieszane Dlatego moim zdaniem rynek wyczekuje, co zrobi Rada po listopadowej projekcji. Wtedy będzie wiadomo, czy ta pauza w październiku była słuszna, czy stopy trzeba podnieść jeszcze bardziej. I wtedy też pewnie rentowności zareagują adekwatnie do sytuacji. Widać jednak wyraźnie, że jest trochę niepokoju na rynkach.
Ekonomiści Credit Agricole zwrócili uwagę, że “podwyżka stóp procentowych o 25pb będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji”. Postpandemiczne ożywienie i wybuch wojny w Ukrainie spowodowały wzrost inflacji, która na Wyspach sięgnęła maksymalnie 11,1 proc. I przez kilka kolejnych miesięcy utrzymywała się na dwucyfrowym poziomie. Poszedł w górę o 5,15 pkt proc., ostatnim ruchem był ten z sierpnia 2023 r., który wywindował stopę do 5,25 proc., najwyższego poziomu od 16 lat, czyli od globalnego kryzysu finansowego.
W styczniu RPP podniosła referencyjną stopę procentową o 50 pb do 2,25 proc. Była to czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych. Kiedy w październiku zeszłego roku RPP rozpoczynała cykl podwyżek, referencyjna stopa procentowa znajdowała się na poziomie 0,1 proc.
Adam Glapiński dał wówczas do zrozumienia, że w sytuacji, w której inflacja będzie kształtowała się zgodnie z listopadową projekcją NBP, nie należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych. “Ważnym argumentem dla RPP na rzecz status quo w polityce pieniężnej jest spadek inflacji CPI odnotowany w listopadzie” – czytamy w analizie. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje o poziomie stóp procentowych.
0 Comment on this Article