W odniesieniu do tempa wzrostu PKB i docelowego poziomu stóp procentowych ekonomiści zastrzegają, że prognozy są konserwatywne. Ekonomiści Banku Millennium napisali, że perspektywa utrzymania się inflacji na wysokim poziomie, a także spodziewany jej wzrost w I kwartale 2023 r. Daje jeszcze przestrzeń – choć już niewielką — do zacieśnienia Handel Bojko Wykorzystując Najlepsze Automaty Produkty polityki pieniężnej. Utrzymania obecnego poziomu stóp procentowych oczekują również ekonomiści Credit Agricole. Utrzymania poziomu stóp procentowych na niezmienionym poziomie spodziewa się też ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. – Oczekujemy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
“Moim zdaniem prezes Glapiński się pomylił”. Członek RPP o obniżkach stóp procentowych
Godzina posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej ma znaczenie, ponieważ krótko po jego zakończeniu można spodziewać się oficjalnego komunikatu w sprawie podjętych podczas niego decyzji. Przez wiele lat był on ogłaszany na konferencji prasowej, jednak w 2022 roku zrezygnowano z tej formy upubliczniania informacji. W tym roku komunikat z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej jest przede wszystkim publikowany na stronie NBP w dziale Polityka pieniężna/ Dokumenty Rady Polityki Pieniężnej. Polska znalazła się na podium producentów piwa w Unii Europejskiej w ubiegłym roku – podał Eurostat.
Inflacja w Polsce
W ślad za podwyżkami stóp procentowych rośnie też poziom wskaźników WIBOR. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytów. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy. Powyższe stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp, które mogą się pojawić w tym okresie.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o stopach procentowych
Podczas wrześniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Opinie na temat wyniku tego posiedzenia są podzielone. Cześć ekonomistów nie spodziewa się podwyżki, część jednak jej oczekuje. Z kolei w poniedziałek 22 sierpnia rano w Radiu Maryja członek RPP Henryk Wnorowski wyraził opinię, że podwyżki stóp procentowych możliwe są jeszcze we wrześniu 2022 r.
W ich ocenie, “projekcja nie powinna pokazać scenariusza istotnie odbiegającego od tego, który Rada znała w październiku, gdy zdecydowała się na brak podwyżek. Jeśli wówczas nie zdecydowała się na kontynuację zacieśnienia, to dlaczego miałaby się zdecydować w listopadzie?”. “Jeśli projekcja pokaże znaczące odchylenie od celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, to podwyżka o 25pb niewiele zmieni w zakresie wpływu na inflację i zmienne realne (tu przydałoby się silniejsze zacieśnienie, do którego trudno zebrać dziś większość w gronie RPP)” – dodali ekonomiści mBanku. Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego, październikowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
- Wyższa będzie także dotacja z budżetu państwa na realizację tego zadania.
- Ekonomiści Banku Millennium napisali, że perspektywa utrzymania się inflacji na wysokim poziomie, a także spodziewany jej wzrost w I kwartale 2023 r.
- Podwyżka stóp z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.
- Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku.
- Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej 20 sierpnia 2024 r.
- – Jeśli zaczynamy zbliżać się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych, to i wspomniana dysproporcja powinna zacząć się zmniejszać w kierunku wspomnianych 0,25 pkt.
Trzecim kandydatem jest, rekomendowany przez opozycję, główny ekonomista banku Credit Agricole Polska Jakub Borowski. Jeszcze jesienią uznalibyśmy to za czarny scenariusz. Teraz prognozy o stopie referencyjnej NBP na poziomie 4 proc. To już element powtarzający się w wielu analizach.
Moim zdaniem jesteśmy w fazie stabilizacji stóp i delikatnie zmniejszającej się inflacji. Jeśli w naszym otoczeniu szczególnie makroekonomicznym nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, jak na przykład kolejne problemy na światowym rynku bankowym, czy eskalacja działań wojennych, to oczekiwałbym w III kwartale tego roku decyzji o obniżeniu stóp procentowych. Raczej nie będzie to znaczący ruch, ale powolne schodzenie z obecnego poziomu.
Bo w najbliższym czasie presja na naszą walutę może się nasilać ze względu na spodziewaną podwyżkę stop procentowych w USA. Powstrzymywać przed obniżkami będzie uporczywie wysoka inflacja. Ekonomiści ING Banku Śląskiego ocenili w środę rano, że perspektywy inflacyjne w Polsce kształtują się niekorzystnie, a obecna polityka pieniężna może okazać się zbyt luźna, aby w sposób trwały i wiarygodny sprowadzić inflację do celu NBP w średniej perspektywie. Od 1 sierpnia osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu auta w ramach programu “Samodzielność-Aktywność-Mobilność”. Wsparcie finansowe może sięgnąć nawet 85 procent wartości samochodu.
Instagram został zablokowany w Turcji – podaje agencja Reutera. Krajowy regulator nie podał dokładnej przyczyny tej decyzji ani nie sprecyzował, jak długo będzie obowiązywać. Wcześniej tamtejsi politycy oskarżali serwis o blokadę wpisów z kondolencjami po zabiciu lidera Hamasu Ismaila Hanijego.
Także zdaniem ekonomistów mBanku “scenariusz na środę to oczywiście stopy bez zmian”. Jak informował wcześniej TVN24 Biznes Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, “w normalnych czasach różnica między WIBOR-em 3M i Analiza techniczna Bitcoin z niedźwiedziowym ruchem stopą referencyjną powinna (…) wynosić ok. 0,25 proc.”. – Jeśli zaczynamy zbliżać się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych, to i wspomniana dysproporcja powinna zacząć się zmniejszać w kierunku wspomnianych 0,25 pkt.
Zajmując trzecie miejsce, kraj nad Wisłą wytworzył 3,5 miliarda litrów tego trunku. W krajach Unii Europejskiej wyprodukowano 34,3 miliarda litrów piwa. Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały osiem rejsów z Warszawy do Libanu oraz Izraela, a także rejsy powrotne – poinformował w piątek rzecznik polskiego przewoźnika Krzysztof Moczulski. Dodał, że decyzja zapadła “po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa operacji lotniczych”. “A urlopu wytryskowego dla facetów nie będzie?” – to komentarz do informacji o tym, że dwie polskie firmy wprowadzają od lipca urlop menstruacyjny.
“Z drugiej strony odczyt inflacji październikowej jest zgodny z centralną projekcją inflacyjną z lipca, która sugerowała inflację rzędu 17,9 proc. w IV kwartale. Co więcej, ta sama projekcja wskazuje na wzrost powyżej 18 proc. w I kwartale 2023 r. i następnie obniżanie się” – pisze w swojej analizie XTB. Prawdopodobnie w czwartek (termin nie został jeszcze potwierdzony) na konferencji prasowej wystąpi prezes NBP Adam Glapiński. I wyniki posiedzenia RPP i konferencja prasowa prezesa Glapińskiego, mogą mieć wpływ na notowania złotego. „Mamy silniejszego złotego niż widzieliśmy to w szczycie zawirowań na rynku, kiedy np. Obecnie euro kosztuje 4,62 zł, dolar ok. 4,2 zł. To umocnienie się złotego nieco zmniejsza presję na RPP.
W 2023 roku podobnie jak w poprzednich latach, NBP nie podaje jednak dokładnych godzin spotkań Rady Polityki Pieniężnej. Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok przewiduje, że będą się one odbywały raz w miesiącu, a potrwają około 2 dni. Praktycznie każde takie posiedzenie Szef Fed, Jerome Powell, zaszczepił zaufanie do dolara Rady Polityki Pieniężnej kończy się ogłoszeniem komunikatu w sprawie wysokości stóp procentowych. Poniżej dowiesz się, kiedy będzie kolejne posiedzenie RPP i kiedy można się spodziewać informacji na temat stóp. Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 18 proc.
0 Comment on this Article